Pitupitu o szyciu

Nici, nitki, niteczki

Nici wydają się tematem mało fascynującym, nieciekawym, mało znaczącym, w sumie to zupełnie niezajmującym. Mało osób zaczynających szycia zwraca na nie uwagę. Ja do wyjątków nie należę, nie mam pojęcia jakimi nićmi szyłam na początku. Kolor był ważny!

Ale ale. Wyobraźmy sobie taką sytuacje: wysyłacie męża (partnera, tatę, syna lub znajomego, a także siostrę, sąsiadkę, przyjaciółkę itp – ważne by ta osoba nigdy z szyciem nie miała nic wspólnego) do super zaopatrzonego sklepu oferującego NICI. Osoba ta ma kupić wam 2 szpulki czarnych nici. Ja tam sklepem nie jestem, ani zaopatrzonym ani byle jakim, ale i tak w domu posiadam 8 zupełnie innych rodzajów nici w kolorze czarnym:

Jak myślicie, którymi nićmi będziecie szyć? 😀 Niby podobne, niby czarne. A jednak to całkiem inne nici. Czas zmierzyć się z tym tematem i dowiedzieć się co z czym i do czego.

Powstawanie nici

Proces produkcyjny jest oczywiście żmudny, nudny i w ogóle mało interesujący. Generalnie wygląda to tak: skręcamy sobie krótkie włókna naszego surowca uzyskując przędze. Następnie taką przędzę skręcamy w nić i gotowe. Zbyt duży skręt nici  powoduje tworzenie się pętelek, które uniemożliwiają tworzenie się prawidłowego ściegu.

Rodzaje nici

Nici możemy podzielić ze względu na surowiec. Na rynku możemy zakupić więc nici syntetyczne – najczęściej poliestrowe lub nylonowe, bawełniane, lniane, jedwabne, wiskozowe, oraz dowolne mieszanki tych surowców np 70% poliester, 30% bawełna (rdzeń z poliestru, oplot z bawełny) i być może jeszcze inne (ale mi nie rzuciły w oczy).

(Najczęściej na użytek domowy kupujemy nici poliestrowe. Są stosunkowo tanie, bardzo trwałe i wytrzymałe zwłaszcza na tarcie, są odporne na wilgoć a kolory są trwałe. Jeśli pokusicie się o szycie nićmi z surowców naturalnych, musicie liczyć się z tym, że są mniej trwałe ale można je farbować 😀 )

Drugim kryterium stosowanym w podziale nici jest GRUBOŚĆ. I to jest chyba ten zasadniczy podział.

Grubość nici najczęściej podawana jest przez producentów nici w tzw. Systemie Numeracji Długościowej Nm np. 30, 50, 80, 90, 100, 120, 150…. Co to znaczy? Dla przykładu: nić o numerze 120 oznacza, że 1 gram nici to 120 metrów nici. Prosty wniosek: im wyższy numer tym cieńsza będzie nić. W waszych domach najczęściej będą nici o numerze 120. To właśnie nici polecane do domowych maszyn, do standardowego szycia. Czasami spotyka się oznaczenie 80/2, 80/3 – oznacza to z ilu cienkich nitek składa się nić. 

Drugim sposobem oznaczania grubości nici jest system Tex. System ten oparty jest na układzie metr – gram. Jednostką podstawową tego systemu jest 1 tex, który określa masę w gramach odcinka nitki o długości 1000m. (dTex oznacza masę w gramach 1km nitki). Im wyższy numer tym grubsza nić. (odwrotnie niż przy poprzednim systemie). Co więc oznacza informacja na opakowaniu nici: 140 dtex? A mniej więcej tyle, że 1 km nitki waży 140g. W przypadku nici zbudowanych z kilku nitek składowych również podaje się ich liczbę np. 36tex x3 to nić, zbudowana z trzech nitek pojedynczych, każda o masie liniowej 36 tex.

Można także zastosować podział ze względu na sposób wytwarzania: nici rdzeniowe, transparentne (wyglądają jak żyłka), metalizowane, rozpuszczalne w wodzie (idealne do fastrygi), nici merceryzowane (zanurzane w odpowiednich roztworach uzyskują połysk, wytrzymałość i nie kurczą się w czasie prania), nici elastyczne (przeznaczone do szycia rozciągliwych materiałów, używane najczęściej na chwytaczach w owerloku, coverlocku i renderce), nici do haftu (bardzo gładkie)….

Każda z przedstawionych nici jest inna jeśli chodzi o surowiec, grubość lub sposób wytwarzania)

Jakie nici spotkacie na rynku? Opiszę zaledwie kilka podstawowych, jakie posiadam w domu:

  1. Nici poliestrowe 120, powstają z poliestru ciętego, poprzez skręcanie dwóch lub więcej przędz pojedynczych (np. nici Talia produkowane przez Ariadnę, Nici Arena produkowane przez Amande). Uniwersalne na użytek domowy.
  2. Nici poliestrowe rdzeniowe, składają się z rdzenia poliestrowego ciągłego otoczonego włóknem z poliestru ciętego. Nitka ta wyróżnia się spośród innych nici poliestrowych równomiernością, bardzo wysoką wytrzymałością na zerwanie, doskonałą odpornością na temperaturę i chemikalia. (np. Nici Ester 120 Amandy, Artyn 120 Ariadny).
  3. Nici elastyczne, wykonane z poliestrowej przędzy teksturowanej. Charakteryzuje się dużym wydłużeniem i wysoką elastycznością. Idealna do szycia odzieży sportowej, bielizny osobistej, idealne do obrzucania brzegów na owerlokach (np. atena z firmy Amanda lub Texar 200 z Ariadny)
  4. Cieniutkie, gładkie i bardzo wytrzymałe nici z poliestru ciągłego (np. Arras Amandy) lub jedwabiu poliestrowego (Tytan 250 lub Tytan 360 Ariadny) bardzo błyszczące wręcz idealne do haftu i szycia cienkich tkanin.
  5. Nici do szycia jeansu (nici rdzeniowe składające się z z rdzenia poliestrowego (włókno ciągłe) i oplotu wykonanego ze 100% bawełny) np. Nokton 80 Ariadny
  6. Nici do szycia skór i tkanin ciężkich (np. Talia 30, Tytan 60)
Nici Texar 200 (beżowe) i Tytan 360 (czarne)
Nici Talia 120 (czarne) i Elastyczne Texar 200 (szare)
Nici Talia 120 (w środku) i Tytan 250 (na zewnątrz)
Od lewej: Talia 120, Tytan 360, Nić elastyczna no name 🙂

Skoro najbardziej uniwersalne nici na użytek domowy do domowych maszyn to nici z poliestru ciętego 120, to po co kombinować i szukać innych? Na początek przygody z szyciem to na prawdę uważam, że bez sensu 😀 Ale jeśli już wkręcisz się w szycie i uznasz, że to coś więcej niż krótka przygoda warto rozejrzeć się za nićmi dedykowanymi do konkretnego szycia (np. do cienkich tkanin, do dzianin, do szycia bielizny, jeansu, skór itp).

Specjalne nici dają Wam wyższą jakość szwów. Tam gdzie potrzebujemy nici szczególnie wytrzymałych (szycie toreb, odzieży roboczej itp) wybierz te grubsze i bardzo wytrzymałe rodzaje, szyjąc dużo dla dzieci (szczególnie gdy masz małe wrażliwce i każdy szew będzie je gryzł) poszukaj nici gładkich, bardzo cienkich i delikatnych wręcz jedwabistych – dzięki temu uzyskasz szew cienki i na prawdę przyjemny dla skóry.

W kolejnym wpisie pokażę wam różnicę w wykonaniu szwów i obrębów różnymi nićmi.

0 komentarzy dotyczących “Nici, nitki, niteczki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: