Kursy szycia w pracowni

Nauka szycia na maszynie wg pracowni PituPitu ;)

Szyję od 10 lat. To wcale nie dużo. Tym bardziej, że nie jestem zawodowym krawcem i nie chodziłam do żadnej szkoły krawieckiej. Ani tytuł magistra ekonomii na UŁ na kierunku Ekonometria i specjalności Komputerowe Metody Badań Operacyjnych ani praca magisterska na temat zastosowania sztucznych sieci neuronowych w przewidywaniu cen na GPW niestety dużo mi nie pomogły…. 😉

Ale dla mnie szycie to PASJA! Możliwość stworzenia samodzielnie każdego projektu, kreatywność, indywidualność, tworzenie. Eh. To lubię! Gdyby ktoś chciał zamówić u mnie uszycie pościeli niestety nie dam się namówić: ja w szyciu kocham najbardziej kreowanie, tworzenie własnego wykroju, dobór wzorów, kolorów a samo zszycie na koniec najchętniej odstąpiłabym komuś innemu.

Nie ważne jednak czy lubię czy nie – szyć umiem. Powiem to z dumą. I nauczyłam się wszystkiego sama (chociaż szlifowałam swoje umiejętności pod okiem cudownej nauczycielki Kasi tuż przed pandemią). A jak się uczyłam? Powoli 😉 Metodą prób i błędów, czytając miliony książek (moja biblioteczka powyżej), opracowań, blogów, poradników, tutoriali i szyjąc ogromne ilości rzeczy. Oraz prując je 😉

Zdecydowanie łatwiej byłoby nauczyć się tego wszystkiego na kursie, ale cóż, ja nie zawsze wybieram najszybszą i najłatwiejszą drogę. I prawdę mówiąc nie wiedziałam, że tak bardzo pokocham szycie.

Prowadząc przez ponad dwa lata pracownię z kursami szycia na maszynie, obserwowałam dziewczyny, które przychodziły nauczyć się szycia. Słuchałam czego oczekują, patrzyłam co sprawia im najwięcej kłopotów, z czym sobie nie radzą, a co przychodzi z łatwością. Zawsze kończąc kurs planowałam co poprawić, na co poświęcić czasu a co nie jest tak bardzo potrzebne.

Trzy miesiące zamknięcia w domu z powodu pandemii pozwoliły mi przemyśleć program kursu na tyle, żeby móc zaproponować coś nowego. Dodałam rzeczy, które wydawały mi się nie potrzebne a potem jednak brakowało nam tych umiejętności. Dodałam to, co przydaje się do samodzielnego szycia w domu, do dalszego rozwoju. Ponieważ jednak nic nie odjęłam, kursy wydłużyły się. I tak powstały 4 podstawowe bloki. Szczegóły każdego z nich lada moment na blogu. A już teraz krótka prezentacja.

BLOK I. Wstęp do szycia (8h – 220zł )

To pierwszy etap skierowany dla wszystkich tych, którzy nie mieli doświadczenia z szyciem lub dla osób, które próbowały już szycia le nie do końca wychodzi. To podstawy podstaw 😀 Może wam się wydać banalne, niepotrzebne a może nawet nudne. Ale zapewniam Was, że tak nie jest. Bez postaw popełnia się ogromnie dużo błędów, bez tego szycie nie idzie łatwo prosto i przyjemnie.

Co w ramach tego kursu: omawiamy podstawy wiedzy o materiałach, dodatki krawieckie, które bardzo ułatwiają pracę oraz przybory krawieckie niezbędne i trochę tych zbędnych ale bardzo ułatwiających szycie. Następnie ćwiczymy szycie ręczne (tak tak jest niezbędne!) i dalej przechodzimy do budowy maszyny, konserwacji maszyny i na koniec to na co wszyscy czekamy: obsługa maszyny. Na sam koniec kursu każdy uszyje samodzielnie własną kokardkę z tkaniny. Jako praca domowa – uszycie podobnej w domu, ręcznie lub na maszynie.

BLOK II. Podstawy szycia na maszynie (8h – 220zł)

Blok skierowany dla wszystkich, którzy uczestniczyli w poprzednim kursie oraz dla tych, których umiejętności i wiedza na temat szycia jest ciut większa niż minimalna i czują, że dadzą radę.

Na początek zajmiemy się najczęstszymi problemami: łamiącymi igłami, zrywającą się nicią, przepuszczaniem ściegów itp.) Zobaczycie, że zazwyczaj to drobne kłopoty i szybko można je wyeliminować. Kolejny czas poświęcimy na szycie materiałów trudnych: bardzo delikatnych, lub ciągliwych, poznacie kilka technik jak sobie z nimi radzić. Poćwiczymy szycie dzianin szyjąc opaskę na włosy.

Druga część zajęć to ćwiczenie technik szycia i różnych rodzajów szwów, wykonanie narożników, obrębów. Na koniec techniki te wykorzystacie samodzielnie szyjąc akcesoria typu serwetki (lub ściereczki do kuchni ozdobione w dowolny sposób).

BLOK III. Szyjemy! (8h – 240zł +materiał na bolerko)

To już zajęcia dla tych szyjących. Nie trzeba mieć tu umiejętności na poziomie zawodowego krawca, ale trzeba mieć podstawy szycia w jednym palcu lub ukończony poprzedni poziom. A na pewno trzeba umieć uruchomić maszynę, zmienić nici i przeszyć po łuku dowolnym ściegiem 😉

Tym razem będzie prawdziwa uczta!! Zaczniemy od uszycia prostej siatki na zakupy, następnie uszyjemy poszewkę na poduszkę zapinaną na zamek. Po takim wstępie uszycie bolerka do pikuś. Ale jaki efekt będzie! A ostatni projekt w ramach tego bloku – uszycie kosmetyczki z zamkiem i podszewką wprowadzi was na wyższy poziom szycia 🙂

BLOK IV. Wstęp do szycia odzieży – prezentacja 4h – 60zł od osoby)

Osobiście uważam, że najlepsza metoda nauki szycia to zaczynanie od szycia akcesoriów (szycie poszewek, pościeli, zasłonek, serwetek, siatek, torebek, organizerów, saszetek itp). W momencie gdy szycie wychodzi nam na prawdę ładnie, szwy są dopracowane, proste, wykończenia ładne i eleganckie – czas przejść do ubrań. Z szyciem tak jak ze wszystkim – doświadczenie, doświadczenie i jeszcze raz doświadczenie. Nie zaczynajcie od ubrań bo można się na prawdę zniechęcić.

Blok IV jest teoretyczny. Tu nie szyjemy – tu zdobywamy wiedzę jak za te ubrania się zabrać. Nauczycie się prawidłowo pobierać miarę z modelki oraz wzajemnie się pomierzycie tak, abyście mogły w domu szyć na siebie.

Omówimy korzystanie z gotowych wykrojów, podstawy kroju i szycia. I co najważniejsze – omówimy podstawy konstrukcji. Tylko i wyłącznie po to, aby przybliżyć Wam tematykę tworzenia wykrojów – to ułatwia wprowadzanie zmian w gotowych projektach i dopasowywanie ich na sylwetkę.

I to by był czterostopniowy kurs nauki podstaw szycia według mojego pomysłu. A dla tych, którzy go przejdą lub są już na etapie bardziej zaawansowanym mam dobrą wiadomość. Czeka także kurs zaawansowany szycia odzieży. To zajęcia na których ćwiczymy próbne odszycia a nie szyjemy gotowej odzieży.

KURS ZAAWANSOWANY. Szycie odzieży – ćwiczenia (20h -600zł)

1. Wykończenia dekoltu (rodzaje) 5h

2. Kieszenie 3h

3. Rękawy 4h

4. Suwaki zwykłe 4h

5. Wstęp do szycia spódnic 4h

Szczegóły i terminy wkrótce. Ale jeśli macie pytania lub chcecie wziąć udział w dowolnym kursie – zapraszam do kontaktu już dzisiaj . Lidka: 502 538 132

0 komentarzy dotyczących “Nauka szycia na maszynie wg pracowni PituPitu ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: